• „Spot” ревю
• В нашите „Spot” ревюта ще се фокусираме само върху най-важните характеристиките на фотоапаратите, който имат практическо значение за снимането.
• Правим „Spot” ревютата си в реални условия. Виждаме обекта, настройваме фотоапарата и снимаме няколко пъти.
• Не ползваме статив (изключение правят само снимките за тест на разделителната способност и снимките за ISO теста).
• Тук сравняваме не фотографите, а фотоапаратите, затова не правим арт снимки (ако искате да видите моите арт снимки, вижте тук). Нашите тестови снимки имат за цел да разкриват истинската същност на фотоапаратите. Показваме недостатъците им и изказваме мнение дали според нас тези недостатъци са фатални или не… Всеки апарат си има недостатъци. Някои от тях са недопустими, а други могат да се преодолеят, ако фотографът има талант. Тук ще Ви помагаме да разберете кои недостатъци какви са.
• Имайте предвид, че всеки тест е субективен и генерални изводи не могат да се правят. По-скоро може да се каже, че се стремим да открием тенденции, които се наблюдават при определени условия. Нашите изводи не са категорични и най-добре Вие сами да изпробвате фотоапаратите, да повторите нашите тестове, ако се съмнявате в тях, или да направите свои собствени тестове.
• Предварително се извиняваме, но идеален фотоапарат няма и нашите ревюта и превюта няма как да бъдат 100% положителни. Идеален за нас е само Бог и само Неговата оценка е 10/10! Максималната оценка, която даваме за фотоапарат е 9/10, което за нас е максимално близо до Бог!
• Нашите „Spot” ревюта нямат претенция за изчерпателност. Претрупването с информация е един от проблемите на глобализацията. Изчерпателни ревюта можете да прочетете в сайтове като www.imaging-resource.com Екипът на списание ФАР Ви предлага уникален поглед към даден фотоапарат, който се основава на нашия личен опит с него в комбинация с теоретичен анализ на съществуващата в Интернет информация. Ние съпоставяме различните гледни точки и правим нашите заключения в динамичен план.
• Избрали сме метода на сравнението – да сравняваме фотоапаратите поставени един до друг, защото сравнението е най-реалният начин за избор.
• Условия на теста
• Снимаме, като предварително сме нулираме всички функции по подразбиране (чрез функцията Reset). Разглеждаме резултата. Ако има нещо, което не ни харесва, правим минимални промени по настройките и снимаме отново.
• Обикновено изключваме филтрите за намаляване на шума и така тестваме ISO Задаваме възможно най-ниската стойност на ISO, а именно 100 или 200
• Изключваме филтъра Sharpen в Jpеg файла. 90% от снимките в теста са направени във формат Jpеg. Правим няколко снимки и в RAW, за да видим разликата. Обикновено тя не е голяма, около 10 -15 % в полза на RAW. Това, обаче, не важи във всички ситуации. Парадоксално е, но нашата практика показва, че някои снимки излизат по-добре, ако са направени във формат Jpeg.
• Избираме си задача, която да изпълним с двата фотоапарата. Снимаме едновременно и при еднакви настройки, които са близки до настройките по подразбиране. Резултатите пубикуваме в нашите превюта („превю” = предварителен преглед).
• Когато правим т. нар. „ревю“, се опитваме да направим максимално добра снимка с всеки от фотоапаратите, които тестваме, като променяме настройките (бленда и скорост, снимаме на JPG и RAW, включваме или изключваме стабилизацията на изображението и др.). После сравняваме резултата на голям, качествен монитор, избираме най-добрата снимка за всеки фотоапарат и коментираме. Идеята ни е да поставим фотоапаратите в еднакви условия, да използваме еднакви настройки или да оптимизираме настройките и на двата фотоапарата до максимално качество на изображението. По този начин разбираме кой фотоапарат за какво е най-подходящ…
• Снимките, който показваме, не са обработени във Photoshop. Те са това, което прави фотоапаратът. Същността на фотографията е в снимането, не в постобработката. Когато ретушираме дадена снимка прекалено много, ние се превръщаме от фотографи в графични дизайнери, затова може да се твърди, че във Photoshop има около десет инструмента за фотографи, останалите са за дизайнери. Да не забравяме, че ние сме фотографи.
• Ако не вярвате на нашите резултати, повторете теста сами при същите условия или направете свои тест, по-различен от нашия и нека сравним резултатите. Винаги е възможна грешка или субективна оценка. Не забравяйте вечната мъдрост, че светът е субективен. Приемайте живота като игра!
Най-нови коментари