РАБОТИМ ПО РЕВЮТО!
Fujifilm XF16-55mm F2.8 R LM WR – РЕВЮ
От ART към PRO фотография!
• Положителни страни:
+ Бърз аувтофокус работещ добре и на тъмно!
+ Зуум с качеството на твърд
+ Остро изображение на всички бленди и мм
+ Четири обектива 16 мм, 23 мм, 35 мм и 55 мм в един
+ Качествено изпълнение
+ Прахо и влаго устойчив
+ Удобен за работа
• Отрицателни страни:
– няма IS (стабилизация на изображението)
– на 55 мм F/2.8 половин идея мекота
– по-голям от твърд
Току що получих най-новия обектив Fujifilm XF16-55mm F2.8 с любезното съдействие на сервиз за фототехника Fujifilm БУШОНА, гр. София и специализиран магазин на Фуджифилм
Поставих обектива Fujifilm X-T1 в комбинация с батериен грип Fujifilm VG-XT1 и в ръцете си държах около 1300 гр. метал, стъкло, електроника и пластмаса… Чувствах се все едно си бях купил чисто нов фотоапарат. Първи впечатления с няколко думи – фокусът на обектива е доста бърз. Обективът пасва добре на тялото, удобен е и е добре балансиран. Създава усещане за истински професионален фотоапарат, но е малко по-интелигентен в сравнение с многото други модели на пазара, които са снабдени с толкова електроника, че забравяш, че снимаш с фотоапарат.
Fujifilm XF16-55mm F2.8 съдържа в себе си четири висококачествени обектива – 16 мм, 23 мм, 35 мм и 55 мм. Ще го сравним директно с Fujifilm 23/1,4 и новият зуум ще се представи отлично.
____________________________________________________________________________
СИСТЕМАТА FUJIFILM
Новата Leica!
____________________________________________________________________________
От 12 години следя развитието на безогледалните фотоапарати. Камерата Leica неслучайно е най-висококачествената система в света, а тя е безогледална. Предимствата на безогледалните фотоапарати са много и техният проблем бе бавният автофокус. С появата на Fuji X-T1 нещата се промениха за системата Fujifilm. След като вече на пазара са и двата професионални обектива на F/2.8 с нови бързи двигатели за автофокуса – единият от който тестваме в момента, Fuji XF16-55 mm F2.8, скоростта на фокуса достигна скоростта на големите DSLR камери от среден и полупрофесионален клас. Това прави системата Fujifilm използваема за професионална фотография и конкурентна на Canon и Nikon. Следящият фокуса не е по-бърз от този на големите фотоапарати, но е в границата на конкурентната среда. Единичният фокус е съпоставим с модели като Nikon D4S, без времето за фокусиране на обектива.
Autofocus Shutter Response (Lag Time) без времето за фокусиране на обектива съобразно измерванията на imaging-resource.com
Nikon D4S Single Point (center) AF – 0.204 second
Fujifilm X-T1 Single Area (center) AF – 0.144 second
Това е голямо постижение за системата Fujifilm. Като добавим и малкия размер на Fujifilm и ненадминатото реалистично качество на цвета, отличната острота и ниското ниво на шум, Fujifilm е личният ми фаворит за арт фотография и определено ще има важно място в професионалната фотография с тези два нови прекрасни обектива! Fujifilm е новата Leica!
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55mm F2.8 R LM WR
ОСТРОТА И ДЕТАЙЛИ
____________________________________________________________________________
• „Окото на Кита“ – Fujifilm XF16-55mm F2.8 на 16 mm
На 16 мм обективът е използваем при всички бленди. Поздравления за Fujifilm! Няма и следа от характерната мекота на тази система… След появата на Fujifilm X-T1 този проблем изчезна напълно и сега Fujifilm е не религия, а реалност. При F/2,8 и F/4 има незначително омекотяване на изображението, което няма практическо проявление в снимки, които заснех. При бленда от F/5,6 до F/16 изображението е отлично. При F/22 то е по-меко от това при F2,8, но е практически използваемо, като му давам оценка 5 по шестобалната система.
• „Окото на Кита“ – Fujifilm XF16-55mm F2.8 на 23 mm
На 23 мм обективът е също толкова добър, колкото и на 16 мм. Предимството тук е, че при F/4 няма омекотяване на изображението, а при F/2,8 омекотяването е толкова малко, че може да се пренебрегне изцяло. Прекрасно, Fujifilm! Една достойна конкуренция на Fujifilm 23/1,4. Дифракцията на F/22 е незначителна.
• „Окото на Кита“ – Fujifilm XF16-55mm F2.8 на 35 mm
На 35 мм обективът е също толкова добър, колкото и на 23 мм. Отлична острота и детайли. Една достойна конкуренция на Fujifilm 35/1,4. Дифракцията на F/22 е незначителна.
• „Окото на Кита“ – Fujifilm XF16-55mm F2.8 на 55 mm
На 55 мм обективът запазва качествата си, с изключение на половин идея омекотяване при F/2,8. И това омекотяване е едва забележимо в практическа ситуация. При F/16 се забелязва едва доловимо омекотяване от дифракцията, което не оказва влияние при снимане, а при F/22 омекотяването е пренебрежимо малко, но е по-голямо от омекотяването на 23 и 16 мм.
• Fujifilm XF16-55mm F2.8 – F/2.8 срещу F/4 на 55 mm
Тестваме обектива на 55 mm при F/2,8, единственото място, където показа половин идея мекота. На практика обаче съществена разлика между F/2,8 и F/4 не се открива или тя е пренебрежимо малка на тази снимка. Възможно е разликата при двете бленди да е по-голяма в други снимачни ситуации, но проблемът по-скоро ще бъде свързан с по-малката дълбочина на острота, отколкото с мекотата на изображението. При всички останали бленди обективът се представя отлично, затова поздравления на Fujifilm!
• Fujifilm XF16-55mm F2.8 – F/2.8 срещу F/8 срещу F/22 на 55 mm
В реална ситуация сравняваме най-отворената бленда, F/2,8, най-качествената бленда, F/8, и най-затворената бленда на обектива, F22. При F/2,8 има една идея мекота в сравнение с най-качествената бленда F/8. При F/22 дифракцията отнема доста от детайлите и общата мекота е по-голяма от тази при F/2,8, но при тази бленда най-големият проблем е липсата на детайл. За максимално качество на изображението е добре да се използва обектива при бленди от F/4 до F/16. При F/2,8 той е отлично използваем, но има една идея мекота. Не препоръчваме използване при F/22.
• Fujifilm XF16-55mm F2.8 срещу Fujifilm 23mm F1,4
Това е много важен тест! Обективът Fujifilm 23 mm F1,4 е най-качественият обектив на Fujifilm. Този тест отговаря на въпроса кратко, точно и ясно. Двата обектива са еднакво качествени. И двата имат еднакво добър контраст и цветопредаване. Fujifilm XF 16-55 F2,8 е с по-бърз автофокус и обединява в себе си три обектива. Лично аз предпочитам да го нося за всеки ден, а Fujifilm 23 mm F1,4 ще взема само ако ще снимам на много тъмно.
• Fujifilm XF16-55mm F2.8 срещу Zeiss Touit 50mm f/2.8
Представянето на обектива отново е на ниво. По нищо не отстъпва на Zeiss Touit по острота, контраст и цветопредаване! По-бърз автофокус. Мога да кажа само едно – браво, Fujifilm! Fujifilm XF 16-55 F2,8 ще бъде винаги с мен, а ако ми трябва макро, ще взема и Zeiss Touit 50 mm f/2,8.
• Fujifilm XF 16-55mm F2.8 срещу Fujifilm 50-140mm F2.8 – Острота
Снимките са заснети от триножник в студио при постоянно, изкуствено осветление. Няма съществена разлика между двата нови обектива на Fujifilm. И двата обектива работят в зоната на 50-те мм и постигат еднакво добър резултат при най-отворената бленда и при F/8.
• Fujifilm XF 16-55mm F2.8 срещу Fujifilm 50-140mm F2.8 – OIS
Липсата на IS е единственият недостатък на Fujifilm 16-55мм F2,8. Това се вижда от нощните снимки в дъждовна нощ, заснети на 50 mm при скорост около 1/10 и за двата обектива. Изображението, заснето с Fujifilm 16-55 mm, е една ясна идея по-нестабилно. Би било добре Fujifilm да сложат IS и в малкия брат от тази прекрасна двойка, с която можете да покриете с отлично качество 90 % от снимачните ситуации!
Заключение от теста „ОСТРОТА И ДЕТАЙЛИ“
Това е един много остър обектив, който може да замени четири твърди обектива, като в същото време има следните основни предимства – по-бърз фокус, не се налага да сменяте обективи, когато снимате и обективът е водоустойчив.
Обективът постига най-качествено изображение на 23 мм и 35 мм. Разликите в другите мм обаче са пренебрежимо малки (с изключение на лекото омекотяване при F/2,8 на 55 мм).
Прекрасно, всевиждащо око!
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55 mm F2.8 R LM WR
ОСТРОТА ПРИ СЛАБА СВЕТЛИНА СРЕЩУ Fujifilm 23mm F1.4
• 15 Lx (лукса)
____________________________________________________________________________
Този тест е направен при слаба светлина – от триножник, при ISO 400 и стандартно стайно осветление от халогенни лампи с обща мощност 500 W, насочени към тавана в далечния край на стаята. По този начин върху обекта пада светлина само от 15 Lux.
От теста е видимо, че при най-отворени бленди Fujifilm XF 16-55 mm F2,8 (при F2,8) има по-остро изображение от това на Fujifilm 23/1,4 (на F/1,4). Предимство на твърдия обектив Fujifilm 23/1,4 е по-отворената бленда и възможността да се снима на по-тъмно, но качеството няма да е по-добро от това, постигнато с Fujifilm XF 16-55 mm F2,8.
При F/2.8 и двата обектива се доближават по качество един до друг, но за разлика от теста при силна светлина “Перката на Хари”, тук Fujifilm XF 16-55mm F2,8 има една идея повече острота от Fujifilm 23mm F1.4 на F/2.8 ! Тя е ясно видима в текста “СНИМКИ”.
Екипът на ФАР намира това за сериозно постижение на Fujifilm! То е толкова голямо постижение, че гледам, гледам и не мога да повярвам… Когато фактите говорят обаче и Боговете мълчат. Поздравления за Fujifilm!
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55 mm F2.8 R LM WR
АВТОФОКУС ПРИ СЛАБА СВЕТЛИНА
• до 50 Lx (лукса)
____________________________________________________________________________
Заснех рожден ден в ресторант със слаба, луминесцентна светлина. Беше сумрачно с неприятно осветление, падащо от тавана. Използвах малката светкавица на Fujifilm, която се продава с фотоапарата Fuji X-T1. От 100-те заснети кадъра около 90 бяха на фокус. Около 10 изобщо не заснех, защото системата не успя да фокусира.
При слаба светлина до 50 Lux се наблюдава една идея забавяне на автофокуса. В някои ситуации обективът „хънти” (движи се напред-назад, докато се опитва да фокусира). Пропускат се около 10% от снимките поради невъзможност за фокусиране, а 10% от направените снимки не са на фокус. Това прави общо около 20% изгубени възможности за фотография.
Десетте процента заснети снимки без фокус според мен не са голям проблем. За да съм честен, с подобно явление съм се сблъсквал и при работа с Nikon D2S. Ситуациите, при които апаратът изобщо не може да фокусира, създават чувство на безпомощност и пропуснат шанс. Въпреки него, обективът Fujifilm XF16-55mm F2.8 е най-добрият обектив на системата за снимане при слаба светлина, който съм използвал и дава шанс за достатъчно добри снимки на фокус. В действителност успях да изпълня поръчката и клиентите бяха доволни от фотографиите.
Снимките на фокус (около 80%) имат точен и ясен фокус, цветовете са отлично балансирани и моментът се доближава максимално до желания и видян през визьора.
Шумът, който се вижда през визьора при снимане на слаба светлина, носи дискомфорт и влошава преценката за фокус.
Фотоапаратът може да се използва за снимки при слаба светлина, но това не е силната му страна. Все пак, трябва да отбележим, че Fujifilm имат напредък в тази област. Доскоро снимане в подобни ситуации беше напълно невъзможно със системата. Има какво още да се желае, за да бъде фотосистематаFujifilm предпочитана от професионалисти за снимане в условия със слабо осветяване, така че да се надяваме, че сегашното подобрение е само началото.
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55mm F2.8 R LM WR
СТУДИЙНО ОСВЕТЛЕНИЕ
____________________________________________________________________________
Фотография и текст © Тихомир Тодоров
Обективът променя Fuji X-T1 изцяло!
Бързината на фокусa с досегашната оптика беше сравнима с бързината на Nikon D90 или Canon 70D. С новия вид мотор, вграден в обектива, скоростта му се доближава до тази на Nikon D7000 и Canon 7D.
Обективът е с много точен автофокус от 20 до 55 mm, когато се намираме близо до обекта при лоши светлинни условия и е перфектен от 16 до 55 mm, когато обектът е на разстояние повече от 30 cm. Старах се нарочно да снимам в сенчести страни и без контраст, за да тествам фокуса.
Остротата, детайлността и вярното цветопредаване са на ниво или дори малко по-добри в сравнение с Nikon и Canon 24-70/2,8 и със сигурност са по-добри от тези на Tamron 24-70/2,8 . Усещането с него е , че все едно човек разполага с няколко твърди обектива на F/2,8 и като че ли може да снима почти всичко от човек в цял ръст до портрет с детайли и прекрасно боке.
Едно от най приятните му качества е, че детайлът и верността на цвета са константни в целия кадър по всички дължини. С други думи, това е обектив, способен да покрие 85% от нещата, които човек би снимал в студио или в радиус 8-9 метра от себе си с прекрасен рисунък и бижутерийна визия. Стъкло, което с удоволствие бих използвах за повечето неща, които ми хрумва да снимам в студио или на открито.
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55mm F2.8 R LM WR
ПОРТРЕТ
____________________________________________________________________________
На 55 mm обективът е подходящ за портрети, особено при F/2,8 и F/4.
Бокето (дефокусът) е много приятно и напълно достатъчно. В зоната на фокус изображението е достатъчно остро. Критичната зона на дълбочината на острота при F/2,8 е малка и изисква много прецизен фокус, който Fujifilm X-T1 не винаги дава, особено при слаба светлина. Но в 80% от случаите фокусът е от много добър до отличен.
Изборът на точното място на фокус не винаги е достатъчно прецизен. Например в портрета по-горе фокусирах в окото от лявата страна на снимката, а фокусът се оказа в окото от дясната страна на снимката. Това се случва и при други снимки. Този проблем е по-скоро на фотокамерата отколкото на обектива и се проявява както при силно, така и при слабо осветление. Независимо от това, с малко повече опит с обектива могат да се направят много добри портрети. За предпочитане е да се увеличи малко дълбочината на острота и да се работи при F/4. И тогава бокето е достатъчно за един майсторски портрет.
Цветопредаването е отлично и по-добро от това на Nikon и Canon. Предпочитам да снимам портрети с Fujifilm 16-55mm F2,8 отколкото с Fujifilm 56 F1,2, защото с твърдия обектив проблемът с прецизността на мястото на фокусиране е по-голям. Освен това, обективът е по-мек отколкото е нужно при F/1,2, F/1,4, което обезсмисля използването му. Вярно е, че когато снимката е на фокус, ще е по-добра от тази, заснета с зуум обектива, но според мен неточните снимки са дразнещо много като се има предвид цената на обектива.
Избирам Fujifilm 16-55mm F2,8 за ежедневен портретен обектив
+ всички останали предимства на зуума!
Поздравления за Fujifilm за добрия портретен обектив!
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55mm F2.8 R LM WR
ОБОБЩЕНИЕ
____________________________________________________________________________
Fujifilm XF 16-55mm F2,8 е прекрасен обектив на всички бленди и дължини. Като качество заменя три твърди обектива, а има и предимство в бързината на автофокуса. Удобен е за работа и добре се балансира с Fujifilm X-T1.
Диапазонът на зуума от 16 до 55 mm е голямо удобство, ако носите обектива със себе си всеки ден, а в комбинация с Fujifilm XF 50-140mm F2,8 OIS, комплектът покрива 80% от снимачните ситуации. Нужни са само един макро Zeiss Touit 50 mm f/2,8 и един Zeiss Touit 12 mm f/2,8 за пълен комфорт.
Водоустойчивостта на обектива и тялото гарантират, че комплектът ще бъде използваем в различни снимачни ситуации и го правят универсален. Определено си струва парите!
Скоростта на автофокуса при слабо осветление е по-добра от всички други обективи на Fujifilm. При фокусиране на F/2,8 е възможна мека снимка, защото поради малката дълбочина на острота е нужна по-голяма точност на автофокуса. Като че ли насочвайки зоната на фокуса в окото, не винаги фокусът попада точно там. Има лека несигурност в усещането за прецизност що се отнася до мястото на фокусиране. Фокусът остава на лицето в около 80% от снимките. Другите нямат фокус. Нужно е още една идея подобрение на автофокуса на Fujifilm, за да се намалят неточните снимки при слабо осветление и на F/2,8. При сегашната ситуация резултатът при слабо осветление е добър. При F/4 броят на снимките на фокус е по-голям. Използването на светкавица подобрява остротата на изображението при слаба светлина. На места се забелязва една идея мекота при слабо осветление и F/2,8 или F/4, при същите условия други снимки стават много добре. С малко подобрения от страна на Fujifilm, снимките ще са отлични.
Избирам Fujifilm 16-55mm F2,8 за ежедневен обектив!
Поздравления за Fujifilm!
ОЧАКВАЙТЕ
____________________________________________________________________________
TEST FUJIFILM XF16-55mm F2.8 R LM WR
скоростта на автофокуса при движещи се обекти
____________________________________________________________________________
• Положителни страни:
+ Бърз аувтофокус работещ добре и на тъмно
+ Зуум с качеството на твърд
+ Остро изображение на всички бленди
+ Четири обектива 16 мм, 23 мм, 35 мм и 55 мм в един
+ Качествено изпълнение
+ Удобен за работа
+ Прахо и влаго устойчив
• Отрицателни страни:
– по-голям от твърд
– на 55 мм F/2.8 една идея мек
• Оценки
• Автофокус: 9/10
• Ергономия: 9/10
• Изображение: 9/10
• Цена: 10/10
• Общо: 9.25
На фокус и на късмет,
Ники Теста и Екипа на списание ФАР
____________________________________________________________________________
SAMPLE IMAGES FUJIFILM XF16-55mm F2.8
____________________________________________________________________________
Fujifilm XF16-55mm F2.8 R LM WR
Lens configuration (35mm format equivalent) f=16-55mm (24-84mm)
Angle of view: 83.2°- 29°
Max. aperture: F2.8
Min. aperture: F22
Aperture control: Number of blades: 9
Step size: 1/3EV (19 steps)
Focus range:
Normal 0.6m – ∞(whole zoom position)
Macro 30cm – 10m (Wide), 40cm – 10m (Telephoto)
Max. magnification 0.16x (Telephoto)
External dimensions : Diameter x Length* (approx.)
ø 83.3mm x 106.0mm (Wide) / 129.5mm (Telephoto)
Filter size: ø77mm
Weight: 655g
____________________________________________________________________________
Линкове за обектива:
www.fujifilm.com Oficiale Sample Images
photographylife.com Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R Lens Announcement
The fastest AF speed of 0.06 seconds brings comfort to your photo-shoot when by combining this lens with an X Series camera body offering Phase Detection AF.
ivanjoshualoh.wordpress.com FUJI XF16-55mm F2.8 WR, the new PRIME zoom? (Sample images) The new Fuji XF16-55mm F2.8R LM WR. Can this be the ultimate “fix on” lens on your camera for any photographer. I meant the ultimate zoom lens to fix on your Fuji camera?Especially mated with the XT-1. Together they form the ultimate all weather duo!
www.thephoblographer.com First Impressions: Fujifilm 16-55mm F2.8 R (Sample images)
Quick overview: This is the new ‘must have’ lens for any Fuji photographer who is a working photographer or someone who wants a ‘go anywhere, shoot anything’ lens. One of the best X-System lenses made so far.
bjornmoerman.blogspot First look at FUJI XF 16-55 f 2.8 R (Sample images)
To me the 16-55 autofocus feels the fastest of all Fujifilm zoomlenses. It is remarkably good in low light and is completely silent.
www.photographyblog.com Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR Review (Sample images) The Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR is a fast, professional-level standard zoom lens that delivers stellar results throughout the zoom range. The Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR proved to be remarkably sharp in the image centre almost throughout the entire focal range, except at full 55mm telephoto where optimum sharpness isn’t achieved unless stopping down to f/4.
admiringlight.com Review: Fujifilm Fujinon XF 16-55mm f/2.8 R LM WR The 16-55mm features a linear motor that is quite fast and essentially silent. In good light, focus locks on nearly instantly, and while it slows down slightly in dimmer light, the lens maintains acceptable speed.
Най-нови коментари